Preliminary program - FSE 2003


08.30 - 09.15 Registration
09.15 - 09.30 Welcome opening
09.30 - 10.45 Block cipher cryptanalysis I
Raddum, "Cryptanalysis of IDEA-X/2"
Biham, Dunkelman, Keller, "Differential-Linear cryptanalysis of Serpent"
Biham, Dunkelman, Keller, "Rectangle attacks on SHACAL-1"
10.45 - 11.15 Break
11.15 - 12.05 Block cipher cryptanalysis II
Saarinen, "Cryptanalysis of Block Ciphers Based on SHA-1 and MD5"
Biryukov, "Analysis of Involutional Ciphers: Khazad and Anubis"
12.05 - 14.00 Lunch
14.00 - 15.00 Invited talk - James L. Massey "Interplay between Coding and Cryptography"
15.00 - 15.50 Boolean functions and S-Boxes
Fuller, Millan, "On Linear Redundancy in S-Boxes"
Carlet, Prouff, "On plateaued functions and their constructions"
15.50 - 16.20 Break
16.20 - 17.35 Stream cipher cryptanalysis
Joux, Muller, "Loosening the Knot"
Golic, Morgari, "On the resynchronization attack"
Babbage, De Cannière, Lano, Preneel, Vandewalle, "Cryptanalysis of Sober-t32"
19.00 - 23.30 Reception + Rump session The rump session program of FSE2003 is printed below.


09.00 - 10.40 MACs
Iwata, Kurosawa, "OMAC: One-Key CBC MAC"
Hong, Kang, Preneel, Ryu, "The Security of 3GPP-MAC on the Reduction-based Cryptography"
Joux, Poupard, Stern, "New Attacks against Standardized MACs"
Knudsen, Kohno, "Analysis of RMAC"
10.40 - 11.15 Break
11.15 - 12.05 Side channel attacks
Akker, Goubin, "A generic protection against high-order differential power analysis"
Schramm, Wollinger, Paar, "A new class of collision attacks and its application to DES"
12.05 - 14.00 Lunch
14.00 - 15.15 Block cipher theory I
Song, Seberry, "Further Observations on the Structure of the AES Algorithm"
Junod, Vaudenay, "Optimal Key Ranking Procedures in a Statistical Cryptanalysis"
Park, Sung, Lee, Lim, "Improving the Upper Bound on the Maximum Differential and Maximum Linear Hull Probability for SPN Structures and AES"
15.15 - 15.45 Break
15.45 - 16.25 Block cipher theory II
Wallén, "Linear Approximations of Addition Modulo $2^n$"
Biryukov, De Cannière, "Block Ciphers and Systems of Quadratic Equations"
19.00 - 23.30 Dinner


09.00 - 10.40 New Designs
Rose, Hawkes, "Turing, a Fast Stream Cipher"
Boesgaard, Vesterager, Pedersen, Scavenius, Christensen, "Rabbit - A New High-Performance Stream Cipher"
Ferguson, Whiting, Schneier, Kohno, Kelsey, Lucks, "Helix, Fast Encryption and Authentication in a Single Cryptographic Primitive"
Pal, Sarkar, "PARSHA256 - A New Parallelizable Hash Function and a Multithreaded Implementation"
10.40 - 11.15 Break
11.15 - 12.05 Modes of operation
Fouque, Martinet, Poupard, "Practical Symmetric On-line Encryption"
Gilbert, "The Security of 'One-Block-to-Many' Modes of Operation"
12.05 - 12.10 Closing
14.00 - NESSIE/STORK Workshop, see separate registration on

Rump session FSE 2003

20.00 Algebraic Attacks on Stream Ciphers with Linear Feedback

Nicolas T. Courtois and Willi Meier

20.05 Six Conditions in OMAC-family are Tight

Tetsu Iwata

20.10 Cryptanalysis of Safer++

Alex Biryukov and Christophe De Cannière and Gustaf Dellkrantz

20.15 What’s up with MUGI

Hirotaka Yoshida

20.20 Introduction of IWAP2003

Yong-Sork Her